Gıda Toplulukları

2 Yorum

İzmir’de yeni bir gıda topluluğu

İzmir’de doğa dostu yöntemlerle üretilmiş gıdaya doğrudan ulaşmak isteyenlerin sayısı artıyor. Gıda toplulukları hareketine bir yenisi Güzelbahçe’den eklendi. 28 Mayıs 2020 tarihinde ilk buluşmasını gerçekleştirecek olan Güzel Gıda Topluluğu’ndan davet var:

“Sofrasına gelen gıdada sorumluluk sahibi olmak isteyen, doğal, zehirsiz, doğa dostu ve sürdürülebilir onarıcı tarımın gücüne inanan, atalık tohumu korumanın ve yaşatmanın önemini kavrayan, sadece tüketmek değil türetmek de lazım diyen, ekolojik ürünlere üreticiden tüketiciye aracısız ulaşmak isteyen, mümkün olduğunca yerel üreticiyi destekleyen, doğayla birlikte bir bütünün parçası olmaya inanan gönüllülerin hikayesidir gıda toplulukları.

Urla’da kurulan İzmir’in ilk gıda topluluğu BİTOT (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım) ve yine onun içinden doğarak Bostanlı’da üretici ve türeticileri buluşturan GETO (Gediz Ekoloji Topluluğu), Bornova’da kurulan HOMEROS Gıda Topluluğundan sonra bir gıda topluluğu da Güzelbahçe’de kurma niyetiyle bir avuç gönüllü heyecan ve umutla yola çıkıyoruz. Güzel Gıda Topluluğu (GGT) BİTOT ve GETO kurucuları ve üreticilerinin de desteği ile kendi hikayesini oluşturmaya başlayacak.

Ve biz yerel, zehirsiz ve atalık tohumla üreten, yumurta yemi ve süt yemi vermeden hayvanlarını besleyen üreticilerimizi destekleyen, geleceğin havanın, suyun, toprağın temiz kalmasında olduğuna inanan, sağlıklı bir hayat için doğru beslenmenin önemini bilen, temiz ve adil gıdaya ulaşmanın bir lüks değil bir hak olduğunun bilincinde olan, gönüllülük ve topluluk dayanışmasının muhteşemliğini deneyimlemek , dayatılanın dışında bir hayat olması gerektiğine inanan Güzelbahçeli dostlarımızı GGT‘ye bekliyoruz.

Paylaşmak, çoğalmak, üretmek, dönüşmek, soframıza, toprağımıza, suyumuza, tohumlarımıza, üreticilerimize sahip çıkmak üzerine anlatacak çok seyimiz var. dinlemek, anlatmak, el vermek isterseniz 28 Mayıs 2020’de ilk buluşmamıza bekliyor olacağız… şükürle, sevgiyle…”

2 Comments

 1. Nezih Özdemir |

  Bir Güzelbahçeli olarak çok sevindim. Her türlü destek ve katkıya hazır olduğumu bilmenizi isterim. Duyurularınızı bekliyorum. Başarılar dilerim

  Yanıtla
 2. Nevriye Aksu |

  Merhaba
  İzmir Bornova’da oturmaktayım.Gıda topluluğu hareketini destekliyorum ve ben de üye olarak yardımcı olmak istiyorum. Hemoros Gıda Topluluğuna katılmak istiyorum.
  Teşekkür ederim

  Yanıtla

Yorum Bırakın