Gıda Toplulukları

0 Yorum

Güdül Köy Pazarı 4 Temmuz’da açılıyor

Güdül’de zehirsiz üretim seferberliği!

Yakın zaman önce Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına kavuşan Güdül ilçesinde, 4 Temmuz Cumartesi günü Güdül Köy Pazarı açılıyor.

Buğday Derneği ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği olarak Ankara’nın Güdül İlçesi’nde, GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) desteğiyle, odağında yerel çiftçi ve üreticilerin olduğu bir proje yürütülüyor: “Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm”.

Amaç, tüketicilerin ve gıda topluluklarının yöre çiftçileriyle temasını artırarak, doğa ve insan dostu tarım ve hayvancılık uygulamalarını yaygınlaştırmak.

Güdül’de kurulacak olan Güdül Köy Pazarı, zehirsiz üretimin yaygınlaşmasına katkı sağlayacak.

Pazaryeri Güdül Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçe genelindeki kurumların, sivil toplum temsilcilerinin, üretici ve tüketicilerin oluşturduğu bir Katılımcı Güvence Sistemi (KGS) ile işleyecek. Küçük ölçekli üreticilerin yerel ürünlerinin yer alacağı Güdül Köy Pazarı’nda agroekoloji teşvik edilerek doğa dostu, zehirsiz üretim desteklenecek.

4 Temmuz Cumartesi günü, Ankaralıların Güdül’ü ve Köy Pazarı’nı ziyaret edebilmeleri için Güdül Belediyesi tarafından ücretsiz bir gezi programı düzenlenecek. Açılış ile ilgili detaylar ayrıca paylaşılacak.

“Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” projemizle ilgili daha detaylı bilgi almak için: www.yesilgudul.net

Yorum Bırakın