Gıda Toplulukları

0 Yorum

Açık Gıda Ağı Türkiye’de

Yerel gıdaya ulaşım süreçlerinde adil ve başarılı yollar inşa edilmesini desteklemek için 2012 yılında Avustralya’da kurulan ve şu anda 12 farklı ülkede kullanılan bir açık kaynak yazılım projesi olan Open Food Network‘ün (OFN) Türkiye oluşumu “Açık Gıda Ağı” adıyla www.acikgida.com adresinde faaliyete başladı.

Açık Gıda Ağı (AGA) girişimcisi Batuhan Durak, AGA’yı şöyle anlatıyor:

“Açık Gıda Ağı, temiz, ekolojik ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş gıdaya ulaşım süreçlerini kolaylaştıran bir sosyal gıda platformudur. Gıda üretiminin ve dağıtımının özel ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiştir ve sürekli olarak yenilenmektedir. İletişim, dayanışma ve şeffaflık ilkeleri üzerine kuruludur.

www.acikgida.com bir e-ticaret sitesi değildir. Kullanıcılarının tüketiciler değil, sağlıklı ve sosyal bir gıda ağına dahil olan türeticiler olmasını hedefler. Bir sosyal girişim projesi olarak yarattığı kaynağın herkes için adil olmasını ve kar etmesi halinde kazancını ekoloji ve gıda güvenliğiyle ilgili projelere fon olarak kullanmayı amaçlar.

AGA’da ürünlerin fiyatları değil, üreticiler ve onların hikayeleri ön plandadır. AGA platformunda üreticiler kendileri doğrudan satış yapabildikleri gibi çoklu hesap işlevi sayesinde çok üreticili dükkanlar oluşturabilirler. Bu sayede üretici kooperatifleri ve sanal üretici pazarları kurulabilir. Aynı zamanda tüm bu süreçler AGA üzerinden verilen izinler ile gönüllü/ücretli hesap koordinatörleri tarafından yönetilebilir, bu sayede üreticiler üretim süreçlerinden vakit ayırmadan platformdan faydalanabilirler.

Çoklu hesap işlevi sayesinde AGA’da gıda toplulukları ve tüketici kooperatiflerini de yönetebilirsiniz. Yalnızca topluluk üyelerine veya alıcılarına özel dükkanlar oluşturabilir, ön sipariş toplama, hazırlık ve dağıtım süreçlerini kolaylıkla organize edebilirsiniz. Platform üzerinden satış yapmasanız bile hesap oluşturarak kendinizin ve üreticilerinizin görünürlüğünü ve tanınırlığını artırır, yeni türeticiler kazanılmasını, yeni topluluklar ve kooperatifler kurulmasını cesaretlendirmiş olursunuz. AGA’nın listeleme özelliği ayrıca üreticilerin, toplulukların ve bu alandaki tüm girişimlerin birbirine temas edebildiği bir bilgi ve iletişim kaynağı olmasını sağlar. Unutmayın, AGA yazılımı üreticiler, gıda toplulukları ve gıda kooperatiflerinin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi.

Siz de Açık Gıda Ağı ailesinin bir parçası olun, temiz ve adil bir gıda sistemini en baştan hep beraber inşa edelim”  

Yorum Bırakın