Gıda Toplulukları

0 Yorum

Gıdamıza, gıda güvencemize sahip çıkıyoruz!

21-28 Şubat haftası tüm dünyada Topluluk Destekli Tarım (TDT) haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de de gıda toplulukları ve TDT uygulamaları giderek yaygınlık kazanıyor.

Covid-19 krizi bize, tüketiciler ile üreticilerin birbirinden kopuk olduğu endüstriyel gıda sisteminin ne kadar güvenilmez olduğunu gösterdi. Yoğun dış girdili şirket tarımına, uzun tedarik zincirlerine ve oligarşik karar mekanizmalarına dayalı endüstriyel gıda sisteminin, krizlere dayanıklılık sağlamak şöyle dursun, bizzat krizler (salgın krizleri, çevre ve iklim krizi, sosyal ve ekonomik krizler) üreten bir yapısı olduğunu gördük.

Hükümetin ve yerel yönetimlerin yapması gerekenler var; onlardan adil bir gıda sistemi için üzerlerine düşeni yapmalarını istemeye devam edeceğiz. Ama topluluk destekli tarım gruplarına ve gıda topluluklarına katılmak, küçük çiftçilerden bireysel ve toplu olarak aracısız alışveriş yapmak, onlarla birlikte dayanışma ağları oluşturmak bizim elimizde!

Türkiye TDT Ağı olarak, 22 Şubat’tan başlayarak 2 hafta boyunca, topluluk destekli tarımı ve gıda topluluklarını tanıtan ve teşvik eden paylaşımlar yapıyoruz. Bu mesajları siz de ağlarınızda ve çevrenizde paylaşın, yaygınlaştırın!

6 Mart Cumartesi günü Zoom ve Youtube üzerinden gerçekleşecek olan TDT ve Gıda Toplulukları seminerini de takviminize not edin. Detayları yakında Türkiye TDT Ağı FB sayfasında bulabileceksiniz.

TDT ve Gıda Toplulukları Broşürü’nü buradan indirebilirsiniz: http://bit.ly/TDT2021brosur

Yorum Bırakın