Gıda Toplulukları

0 Yorum

Webinar: Akdeniz’de Agroekoloji Savunuculuğu – 13 Ekim 2022

Buğday Derneği’nin Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan projesi kapsamında, 13 Ekim 2022 saat 19.00-20.30’da “Akdeniz’de Agroekoloji Savunuculuğu” başlıklı bir webinar düzenlenecek.

Agroekoloji hem bir bilim, hem bir dizi tarımsal uygulama ve hem de bir sosyal hareket olarak tanımlanıyor. Bir bilim olarak, doğal ekosistemler içinde ve arasındaki etkileşimleri kapsıyor. Tarımsal uygulama olarak, çevreyi onaran ekolojik üretim modelleri geliştirmek üzere doğal ekosistemlerle ilgili derin bir bilgiyi temel alıyor. Sosyal bir hareket olarak ise, tüm gıda sistemini değiştirmek üzere ortak amaçlar için çalışıyor.

Somut olarak, bu ne demek? Agroekolojinin sadece bir dizi teknik standarda indirgenmesini nasıl engelleriz? Agroekolojinin sosyal boyutunun yeniden ağırlık kazanmasını nasıl sağlarız?

Akdeniz Agroekoloji Kervanı – MedCaravan kapsamında düzenlenen “Akdeniz’de Agroekoloji Savunuculuğu” başlıklı webinarda, Akdeniz’de politika üretme konusunda nasıl etki yaratılabileceği konuşulacak. Akdeniz Havzası’nda politik alanlar çok fazla olduğu için hepsine birden uyacak hazır yöntemler olmasa da ortak konular ve ortak mesajlar bulunabilir.

Bu soruların cevabını Hırvatistan Organik Çiftçi Örgütleri Birliği program koordinatörü Sunčana Pešak, İtalya’dan bir çiftçi ve gıda egemenliği hareketinin savunucusu Elisa D’Aloisio ve agroekoloji eğitimci ve araştırmacısı ve URGENCI Uluslarası Komitesi Başkanı Isabel Alvarez-Vispo ile konuşacak.

İngilizce düzenlenecek webinarda Arapça, İtalyanca, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca tercüme sağlanacak.

Webinara buradan ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz.

Yorum Bırakın